tv3.lv

Tenisa zvaigznes skandāla dēļ pasaules mediji pievērsušies Mildronāta iepazīšanai

Pēc krievu tenisistes Marijas Šarapovas paziņojuma, ka viņai konstatēta pozitīva dopinga analīze, pasaules mediji pievērsušies sportistes organismā atklātās vielas – meldonija, kas atrodas Latvijā ražotā ārstnieciskā preparāta Mildronāts sastāvā – iepazīšanai.

2016. gada 9. martā 13:17

Detalizētai informācijas izzināšanai par šo vielu pievērsies amerikāņu televīzijas kanāls CNN, britu raidorganizācija BBC, laikraksts The New York Times, žurnāls Forbes, aģentūra Bloomberg un citi mediji.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tiek skaidrots, ka Mildronātu lieto kā recepšu medikamentu sirds un asinsvadu slimību ārstēšanā, kā arī darbaspēju paaugstināšanā veseliem cilvēkiem pie fiziskām un garīgām pārslodzēm un atveseļošanās periodā.

Mediji interesējas par to, vai Mildronāts ir drošs, vai tas ir legāls, kā arī par to, kā tas ticis iekļauts sportistiem aizliegto vielu sarakstā. Publikācijās iekļauta gan Olainfarm sniegtā informācija par blakusparādībām, kas nav bīstamas, gan Pasaules Antidopinga aģentūras (WADA) secinātais, ka nejaušās pārbaudēs atklāts ļoti augsts meldonija lietošanas īpatsvars sportistu vidū. Viela konstatēta 2,2% pārbaudīto sportistu vidū.

Vairāki mediji uzsver, ka meldonijs pārsvarā tiek lietots Krievijā un bijušajās Padomju Savienības valstīs, bet ASV Pārtikas un zāļu pārvaldē medikaments nav apstiprināts. BBC norāda, ka arī Lielbritānijā nav izdota licence Mildronāta pārdošanai.

Žurnāls Forbes atzīmē, ka meldonijam, kuru attīstījis Latvijas Organiskās sintēzes institūta vadītājs Ivars Kalviņš, ASV 1984.gadā izsniegts patents kā vielai, kas stimulē mājlopu un vistu augšanu. Tomēr preparāts lopkopības nolūkiem pārdots netiek.

Aģentūra Bloomberg raksta, ka amerikāņu ārsti nav pārliecināti par medicīniskajiem pierādījumiem meldonija ietekmei. Masačūsetsas galvenās slimnīcas speciālists Ārons Begišs atzīmējis, ka ASV nav pieredzes meldonija lietošanā, tādēļ nav zināms, vai tas palīdz šūnām efektīvāk radīt enerģiju. Savukārt Klīvlendas klīnikas sirds un asinsvadu medicīnas nodaļas vadītājs Stīvens Nisens teicis, ka meldonijs “izskatās pēc viegla stimulanta, kas liek cilvēkiem justies labi”. Speciālists piemetināja, ka sportisti riskē ar vielu, kura varētu arī nestrādāt.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

BBC intervējusi bijušo WADA prezidentu Diku Pondu, kurš norādījis, ka sportisti izmanto zāļu īpašības, lai uzlabotu savu sniegumu un uzvarētu sāncenšus. Šis bijis iemesls arī meldonija iekļaušanai aizliegto vielu sarakstā.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm