tv3.lv

Tenisa reitingi: kā tie darbojas un kādas ir atšķirības starp ATP un WTA rangiem

Vai esat kādreiz aizdomājušies par to, kā Ernests Gulbis un Aļona Ostapenko ir iekļuvuši tenisa ranga labāko desmitniekā? Mēs par to aizdomājāmies, tāpēc pāstāstīsim kā ATP un WTA rangs veidojas un kādēļ tas ir vajadzīgs.

Tenisa reitingus var uzskatīt par galīgo atspoguļojumu tam, cik labs ir spēlētājs vai dubultspēļu pāris tenisa kortā un viņu forma tajā brīdī.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tāpat reitingi nosaka kvalifikāciju jebkuram oficiālam turnīram un tāpat tiek izmantots, lai izšķirotu labākos tenisistus, lai viņi netiktos turnīra pirmajās kārtās.

Bet jautājums, kā tieši tiek noteikts tenisa rangs. Vai vīriešu un sieviešu tenisistiem rangs atšķiras un kāds ir punktu sadalījums katrā turnīrā?

Līdz ar Tenisa profesionāļu asociācijas (ATP) izveidošanu – 1972. gadā pirmo reizi tiek izveidots datorizēts tenisa rangs, lai pilnveidotu dalības kritērijus turnīrā.

Gadu vēlāk 1973. gadā tika izveidota Sieviešu tenisa asociācija (WTA) – sieviešu teniss sekoja vīriešu piemēram un pieņēma līdzīgu formulu. Gandrīz trīs gadus vēlāk, 1976. gadā 1. martā, tika publicēts pirmais vīriešu dubultspēļu tenisa rangs.

ATP rangs – vīriešu vienspēļu un dubultspēļu tenisa rangi.

ATP reitingi ir balstīti uz punktiem, ko spēlētāji nopelnījuši oficiālajos ATP tenisa turnīros vienspēļu un dubultspēļu iepriekšējo 52 nedēļu laikā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tomēr tas nekādā mērā nenozīmē, ka kādam, kurš spēlē vairāk turnīru, būs priekšrocības. Ir noteikts ierobežojums turnīru skaitam, kas tiek ieskatīti ATP reitingā. Ja spēlētājs pēdējo 52 nedēļu laikā ir piedalījies 21 turnīrā, reitingā tomēr tiks ieskatīti viņa 19 labākie turnīri, kas sasniegti tajā laikā posmā.

Tenisa spēlētājam vai pārim, kas īpaši attiecas uz 30 labākajiem ir jāgūst reitinga punkti “Grand Slam” turnīros, astoņos “ATP Masters 1000″ turnīros un septiņi labākie rezultāti no kādiem citiem ATP turnīriem, kā piemēram –  ” ATP Tour 500″, “ATP Tour 250”, “ATP Challenger Tour” vai ITF vīriešu sacensībās.

Tikmēr, ja spēlētājs izlaiž kādu no “Grand Slam” vai “ATP Masters 1000” turnīriem, tad tiek ņemti vērā viņa astoņi labākie turnīri, lai nodrošinātu, ka kopējais skaits ir 19 turnīri.

Tuvojoties sezonas beigām, astoņi labākie vienspēļu spēlētāji un dubultspēļu pāri piedalās “ATP Finals” turnīrā. Tie, kas kvalificējas šim turnīram, tiek pielikts spēlētājiem bonuss par 20. turnīru un nopelnītie punkti sasniedzot šo turnīru tiek ieskaitīti viņu rangā.

Kvalificējoties jebkuram līmeņa tenisa turnīram, spēlētājs nopelna pamatpunktu skaitu, bet atšķirība punktos ir tāda, cik tālu viņš spēj tikt turnīrā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Taču katrs turnīrs tiek vērtēts atbilstoši tā prestižam un līmenim, un līdz ar to tajā ir atšķirīgs punktu skaits.

ATP ranga “Grand Slam” turnīru punktu sadalījums.

“Grand Slam” turnīru punktu sadalījums: “Australian Open”, “French Open”, Vimbldona un “US Open”, kuri ir novērtēti visaugstāk turnīri ATP tenisa kalendārā.

“ATP Masters 1000″” turnīru punktu sadalījums: sezonas laikā parasti notiek deviņi “ATP Masters 1000” turnīri – Indianvelsas, “Miami Open”, “Madrides Open”, “Itālijas Open”, “Kanādas Open”, “Sinsinati Masters”, “Šanhajas Masters”, “Paris Masters” un “Monte- karlo Masters”.

Ikvienam spēlētājam vai pārim, īpaši tas attiecas uz 30 labākajiem tenisa rangā, dalība “ATP Masters 1000” turnīros ir obligāta, tomēr izņēmumi, ja spēlētājs nevar piedalīties personisku iemeslu dēļ vai arī ir guvis savainojumu, kas liedz viņam piedalīties turnīrā.

Pēc tam ir “ATP Tour 500” turnīru punktu sadalījums:

“ATP Tour 250” turnīru punktu sadalījums:

Viszemākie raudzes turnīri ir ATP “Challenger” turnīri, kam seko dažādu līmeņu zemāka ranga Starptautiskās tenisa federācijas (ITF) turnīri ar punktu skaitu, kas samazinās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

WTA rangs – sieviešu vienspēļu un dubultspēļu tenisa rangi.

WTA sieviešu reitingu sistēma ir līdzīga ATP vīriešu sistēmai, taču ar nelielām atšķirībām.

Spēlētājas WTA rangu nosaka viņas labākie rezultāti ne vairāk kā 16 turnīros vienspēļu un 11 turnīros dubultspēlēs iepriekšējo 52 nedēļu laikā. Tajos jāiekļauj punkti no četriem “Grand Slam” turnīriem vai četriem obligātajiem “WTA 1000”.

Lai iekļūtu WTA rangā, spēlētājām ir jānopelna reitinga punkti vismaz trīs turnīros vai jāiegūst vismaz 10 vienspēļu vai dubultspēļu ranga punkti.

WTA ranga “Grand Slam” punktu sadalījums.

“Grand Slam” turnīrs: uzvarētājs iegūst 2000 punktus, tāpat kā ATP, sadalījums nedaudz mainās no otrās vietas ieguvējiem, kuri iegūst 1300 WTA ranga punktus, bet ATP rangā 1200 punktus.

“Grand Slam” punktu sadalījums sieviešu tenisā: 

WTA 1000 (Pekina, Indianvelsa, Madride, Maiami): iepriekš zināmi turnīri, kuri saukti par “WTA Premier” obligātajiem turnīriem, šie četri turnīri 2021. gadā tika mainīti uz “WTA 1000” nosaukumu un tie ir obligāti ikvienam, kurš ir kvalificēts un spēj spēlēt.

“WTA 1000” (Pekina, Indianvelsa, Madride, Maiami) punktu sadalījums:

Pārējie “WTA 1000” turnīri (Sinsinati, Doha/Dubaija, Roma, Monrēla/Toronto, Uhaņa), lai gan šie turnīri arī iekļauti “WTA 1000” turnīru kategorijā, šie pieci turnīri nav obligāti, un tiem arī ir nedaudz mazāk punktu, nekā iepriekšējiem “WTA 1000” turnīriem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Šajos piecos “WTA 1000” turnīru punktu sadalījums ir šāds:

Jāpiemin, ka sieviešu tenisā ir vēl “WTA 500”, “WTA 250”, “WTA 125” un dažādi līmeņa ITF turnīri, kuros spēlētājas var iegūt WTA ranga punktus.

Šobrīd 2022. gada sezonas vērtējumā WTA rangā Ostapenko vienspēlēs ir 19. pozīcijā, bet dubultspēlēs ieņem trešo vietu, taču Latvijas vīriešu tenisa pirmā rakete Ernests Gulbis ATP rangā ieņem 297. vietu.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm