tv3.lv

Ko hokeja faniem spēļu starplaikos apskatīt Helsinkos un Tamperē

No 13. maija Somijā notiek pasaules čempionāts hokejā vīriešiem. Arī daudzi Latvijas valstsvienības līdzjutēji dosies uz saunu dzimteni. Kas jāņem vērā un ko apskatīt hokeja spēļu starplaikos?

Jāsāk ar to, ka, lai arī daudzas Eiropas valstis jau atteikušās praktiski no visiem Covid-19 ierobežojumiem, Somija nav starp tām. Somi ir piesardzīgi, un pandēmijas ierobežojumus atceļ pamazām, no tiem praktiski atsacīties plānots vien jūnijā. Kādi ierobežojumi ir spēkā, lasi šeit. 

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pašlaik jau aviobiļešu cenas ir stipri augstas, bet prāmja biļetes no Tallinas uz Helsinkiem vēl ir pieejamas. Jau rakstījām, ka būtiski pieaugušas cenas viesnīcām Tamperē, kur arī Latvijas izlase aizvadīs spēles. Par to, kas jāņem vērā, apmeklējot spēlēs klātienē, lasi te. 

Foto: SCANPIX/ Konstantin Sednev / Postimees Grupp

Latvijas hokeja izlase savas spēles aizvadīs jaunajā Tamperes ”Nokia Arena”, kurā vietas ir vairāk kā 13 tūkstošiem līdzjutēju. Somijā jau pašlaik nevar nejust hokeju. ”Viņiem jau ir atribūtika gandrīz uz katra stūra, ir plakāti. Šodien viss sāksies pa īstam. Tā atmosfēra parādīsies ar Latvijas spēli, kas ir arī turnīra pirmā spēle,” saka TV3 sporta komentētājs Toms Prāmnieks, kas pašlaik atrodas Tamperē. Vairāk lasi te. Prāmnieks arī brīdina hokeja fanus, kas ieradušies Tamperē, neriskēt un nebraukt sabiedriskajā transportā ”par zaķi”, jo kontrolieri stingri pārbaudot pasažieru biļetes.

Ja plāno doties just līdzi mūsu komandai Somijā, piedāvājam dažas idejas, ko darīt un apskatīt spēļu starplaikos Somijas pilsētās – Tamperē un arī Helsinkos.

Tampere

Foto: PIXABAY

Vai zināji, ka Tampere tiek dēvēta par pasaules saunu galvaspilsētu, un tas ir godpilns tituls valstī, kur saunas ir visur un visiem. Tampere ir arī ūdeņu pilsēta, jo, lai arī atrodas iekšzemē, to ieskauj lieli ezeri, ko savieno kanāls, kas plūst cauri pilsētas centram.

Esot šajā pilsētā, noteikti nogaršojiet zivju ēdienus. Somi ir izkopuši lielisku modernās un tradicionālās virtuves simbiozi, ar gardiem un skaisti noformētiem ēdieniem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tamperē arhitektūrā raksturīga skandināvu vienkāršība un moderns industriālisms, kas tomēr labi sader ar skarbo dabu, kas ienāk arī pilsētā brangu, robustu akmeņu, plašu zaļo zonu un ūdeņu izskatā.

Šī ir arī muminu pilsēta, tāpēc noteikti vērts apmeklēt muminu muzeju paša pilsētas centrā.

Ko apskatīt Tamperē?

Muzeju klasteris vecajā rūpnīcā

Foto: PIXABAY/JPRAK

”Vapriikki”, kas atrodas vecas rūpnīcas teritorijā, ir vairāku muzeju puduris. Šī noteitki ir jauka vieta, kur var pavadīt kaut visu dienu.

Ikvienam atradīsies, kas interesants, jo šeit vienuviet ir Mediju muzejs, Dabas vēstures muzejs, Minerālu muzejs, Pasta muzejs un arī Leļļu muzejs. Turklāt somi ļoti labi prot izveidot muzejus tā, lai apmeklētājs justos gaidīts un varētu ”piedalīties” ekspozīcijā – visu izpētīt un arī pieskarties, ja nepieciešams.
Komplekss ir milzīgs, aizņemot aptuveni 14 000 kvadrātmetru, tāpēc ”Vapriiki” ir ne tikai pastāvīgās ekspozīcijas, bet arī daudz vietas īpašām izstādēm.
Bet īstiem hokeja faniem šajā kompleksā noteikti jāapmeklē Somijas hokejistu slavas zāle.

Iespaidīgs skatu tornis un gardumi

Krastmalā, Tamperes rietumu pusē, atrodas ”Pyynikki” — pilsētas daļa, kas izbūvēta uz pasaulē lielākā osa jeb kangara (garš, līkumots vaļņveida paugurs jeb grants, smilts un oļu grēda, ko pirms tūkstošiem gadu veidojuši kūstošie ledāji).

Tamperei šis ģeoloģiskais veidojums devis pasakainu vietu pēcpusdienas pastaigām un skaistu skatu uz pilsētu un apkārtējo ezera ainavu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

”Pyynikki” skatu tornis tika uzcelts 1929. gadā, aizstājot 1800. gadu beigās celto koka torni, kas tika bojāts Pirmajā pasaules karā. Šī ir īstā vieta, kur novērtēt pilsētas un apkārtnes skaistumu.

Turpat ir arī kafejnīca, kas pazīstama ar gardiem, svaigi ceptiem virtuļiem, kas pagatavoti pēc slepenas receptes.

Kaleva neparastā baznīca

Lai arī Tamperē ir brīnišķīga, lepna katedrāle, arhitektūras gardēžiem ieteicams aiziet apskatīt Kaleva baznīcu. To projektējuši arhitektu pāris dzīvē un darbā Franss Reima un Raili Pietilas. Tā celta 1966. gadā, bet mūsdienās atzīta par arhitektūras pieminekli.

Baznīcas izskatu ir grūti izteikt vārdos. No malas tas izskatās kā milzīgs betona graudu tvertne, kas ir radījusi tās populāro iesauku ”dvēseļu krātuve”.
Dievnams veidots tik gudri, ka, lai arī no ārpuses to nevar iedomāties, iekšpusē pamanīsi, cik daudz tajā ir gaismas. Sienās, kas it kā izlocītas dīvainos leņķos, ir logi no grīdas līdz pat jumtam.

Visas baznīcas mēbeles, tostarp iespaidīgās ērģeles, ir projektējuši paši arhitekti.

Jautrība gan bērniem, gan pieaugušajiem

Foto: PIXABAY/letgo1

Ja esi uz Tamperi atbraucis kopā ar ģimeni, noteikti vērts apmeklēt arī Sarkanniemi atrakciju parku.

Arī latviešu bērniem pazīstama somu izdomātie, slavenie niknie putni jeb ”Angry Birds”, un šeit tos sastapsiet arī atrakcijās.

Lielāki zēni un meitenes var izbaudīt piecus dažādus amerikāņu kalniņus, piemēram, Tornado, kas pakutinās nervus arī pieaugušajiem.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Parkā atrakcijas mijas ar izglītojošiem apskates objektiem, piemēram, te ir akvārijs ar 200 dažādu sugu iemītniekiem, kā arī planetārijs.

Turpat blakus ir arī augstākā skatu platforma Somijā – 168 metrus augstais tornis ”Nasinneula”. Tas ir veidots pēc slavena Sietlas torņa ”Space Needle” parauga, un tajā ir arī restorāns ar iespaidīgu skatu.

Apciemo muminus

Viena no visu laiku populārākajām bērnu un arī pieaugušo grāmatiņām ir par trollīti Muminu, viņa draugiem un viņa ģimeni, ko sarakstījusi somu rakstniece Tūve Jansone.

Foto: PIXABAY/Sarari1123

Esot Tamperē, noteikti aizej uz pilsētas centrā esošo iespaidīgo Muminu muzeju, kas veidots kā mazo, balto trollīšu pasaule un atsauks atmiņā bērnībā lasītos, jaukos un tik daudznozīmīgos stāstu.

Muzejā mēdz notikt arī speciālas mākslas izstādes.

Vairāk par muzeju un tā dara laikiem lasi šeit.

Helsinki

Helsinki ir ne tikai Somijas galvaspilsēta, bet arī valsts lielākā pilsēta, kas atrodas uz pussalas Somu līcī. Te atrodamas gan zviedru, gan krievu valdīšanas laika zīmes, turklāt liekākā daļa no apskates objektiem un arhitektūras pieminekļiem tapuši pēc lielā ugunsgrēka 19. gadsimta sākumā.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Helsinki ir ostas pilsēta, kur ik gadu ienāk ap 300 kruīza kuģi (salīdzinājumam Rīgas ostā pirms pandēmijas veiksmīgākajos gados ienāca nedaudz mazāk par 100 kruīziem gadā).

Kuģu piestātnē ir arī tirgus, kur var nobaudīt dažādus vietējos labumus. Iesaku nesteigties, piesēst kādā no kafejnīciņām un pasūtīt lasi ar jaunajiem kartupelīšiem un biezpienu, bet tad vienkārši baudīt skatu uz ienākošajiem kuģiem.

Helsinkos ir ērts sabiedriskais transports, tāpat pilsētas izpētei lieti noderēs velosipēds.

Ko apskatīt Helsinkos?

Sāc ar katedrāli

Foto: CHINE NOUVELLE/SIPA / CHINE NOUVELLE/SIPA

Helsinku katedrāle (arhitekts Karls Ludvigs Engels) ir vieta, ko noteikti jāapskata, un tā ir slavenākā celtne Somijā. Katedrāle celta 19. gadsimta vidū.
Tā atrodas netālu no kuģu piestātnes. Uzkāp pa milzu kāpnēm, no kurām paveras brīnišķīgs skats.

Majestātiskā, baltā katedrāle ar mežu zaļo jumtu kalna galā ir pilsētas simbols, un ap to izveidots plašais Senāta laukums ar Aleksandra II statuja.

Dodies ar kuģīti uz cietoksni Suomenlinnas salās

Foto: SCANPIX/ PantherMedia / Aliaksei Skreidzeleu

Uz cietoksni, kas ir iekļauts arī UNESCO kultūras mantojuma sarakstā un ir viens no populārākajiem objektiem Helsinkos, var aizbraukt ar kuģīti (derīgas parastās transporta biļetes). Kuģīši kursē bieži – vidēji reizi 10-20 minūtēs, un brauciens aizņem tikpat.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Cietoksnis atrodas uz astoņām salām, kuru izstaigāšanai vari ieplānot vairākas stundas. Te var apskatīt bāku-baznīcu, zemūdeni un, protams, pašus nocietinājumus.

Akmens baznīca

Šis ir ļoti neparasts arhitektūras objekts. Baznīca celta 1969.gadā. Celta gan ir tāds stiepts jēdziens šajā gadījumā, jo tā ir pilnībā izcirsta klintīs, atstājot oriģinālās kaluma vietas, kur var apbrīnot akmens varenumu.

Šeit diezgan bieži notiek koncerti, jo akmens sienās ir īpaši laba akustika.

Ieejas maksa 4 eiro pieaugušajam.

Ūdenskritums pilsētā

Helsinki, kādu šo pilsētu pazīstam pašlaik, sākušies tieši te, Arabianranta rajonā. Kādreiz šajā rajonā atradās lielākā porcelāna rūpnīca Eiropā.

”Rajons ir pazīstams ar to, ka jaunu namu celtniecībā obligāti jāizmanto mākslas darbi, tāpēc apkārtne ir labi pazīstama kā dizaina rajons. Turpat atrodas Vanhakaupunki ūdenskritums – Vantaa upes divas daļas, viena – krāčaina, otra – taisnā līnijā, kas izmantotas hidroelektrostacijas darbā. Te arī elektrostacijas muzejs. Pa dienu šeit var apēst maltīti kādā no food truck’s, vakaros pastaigāties pa teritoriju, vērojot zosis,” apskates vietu Helsinkos iesaka ceļotāja Alīna Andrušaite blogā ”Sapņu medniece”.

Pirtis ar peldi tieši Baltijas jūrā pašā pilsētas centrā

Foto: PUBLICITĀTES FOTO, ALLAS SPA

Sauna ir daļa no somu kultūras, un visās pilsētās šo atpūtas vietu netrūkst. Arī Helsinkos ir vairākas interesantas publiskās saunas, bet ieteiktu apmeklēt ALLAS Spa un baseinus. Tie atrodas pavisam netālu no ostas un Tirgus laukuma. Baltijas jūrā novietoti vairāki brīvdabas baseini, bet iekštelpās ir saunas ar lielisku skatu un siltās vannas.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Pirtis un siltās vannas atvērtas vasaras sezonā no 4. maija, bet brīvdabas baseinos apmeklētāji varēs plunčāties no jūnija sākuma. Vairāk lasi šeit. 

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm