tv3.lv

Viļņā dota zaļā gaisma gandrīz 156 miljonus eiro vērta Nacionālā stadiona būvniecības līgumam

Viļņas pilsētas padome trešdien devusi zaļo gaismu gandrīz 156 miljonus eiro vērta Nacionālā stadiona būvniecības un pārvaldības līguma parakstīšanai ar koncerna “Icor” uzņēmumu “Axis Industries” un finanšu investoru – riska kapitāla fondu pārvaldnieku “BaltCap”.

2019. gada 18. decembrī 18:08

Līguma projektu balsojumā atbalstīja 33 pilsētas padomes locekļi, pret balsoja četri, bet vēl septiņi politiķi no balsošanas atturējās.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Viļņas mērs Remiģijs Šimašus izteicis cerību, ka līgums tiks parakstīts nākamā gada februārī. Pēc viņa teiktā, drīzumā tiks uzsākta veco stadiona konstrukciju novākšana, bet uzcelt jauno stadionu iecerēts līdz 2023.gadam.

Līguma projektā paredzēts, ka sporta kompleksu, kas ietvers UEFA standartiem atbilstošu futbola stadionu ar 15 000 skatītāju vietām un hibrīdsegumu, kā arī sporta laukumus un citus objektus cels “Axis industries” un vairāk nekā divdesmit gadus pārvaldīs kompānija “Kauno arena”.

Kompleksu projektēs britu arhitekts Deimons Lavels, kas pārstāv starptautisko arhitektu kompāniju “Populous”, kura projektē UEFA stadionus, un Lietuvas kompānija “Cloud architektai”.

Projekts paredz, ka kompleksā atradīsies arī vieglatlētikas laukums, vairāki treniņu laukumi, universālās zāles, vingrošanas zāle un zāle cīņas sporta veidiem, kā arī bērnudārzs ar 300 vietām, bibliotēka un Sporta muzejs.

Lēsts, ka stadiona un citu objektu celtniecība izmaksā aptuveni 93,2 miljonus eiro. Taču saistībā ar pašvaldības lēmumu sadalīt maksājumus uz 25 gadiem finansētājam “BaltCap” plānots samaksāt kopumā gandrīz 156 miljonus eiro.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saskaņā ar pašreizējiem plāniem Lietuvas valdības ieguldījums projektā būtu aptuveni 54,5 miljoni eiro, bet pašvaldības – 101,5 miljoni eiro. Gan pašvaldībai, gan valdībai projektā paredzēta arī iespēja veikt maksājumus agrāk.

Jau ziņots, ka februārī Viļņas pašvaldības padome pavēra ceļu 79,9 miljonus eiro vērta Nacionālā stadiona būvniecības līguma parakstīšanai ar “Axis Industries”, plānojot ar būvniekiem norēķināties dažu gadu laikā, bet, iekavējoties projekta īstenošanai, Lietuvas valdība nolēma 29 miljonus eiro no stadiona būvniecībai paredzētajiem ES līdzekļiem novirzīt citiem projektiem.

Jūlijā tika pieņemts lēmums stadionu būvēt bez ES finansējuma, izmantojot galvaspilsētas pašvaldības un valsts budžeta līdzekļus.

Stadiona koncesijas līguma kritiķi uzskata, ka šis projekts izmaksās pārāk dārgi un par tik lielu summu varētu uzcelt vairāk sporta objektu, ērti un efektīvi izvietojot tos pa visu galvaspilsētu.

Centieni Viļņas Šešķines mikrorajonā uzbūvēt starptautiskajiem standartiem atbilstošu nacionālo stadionu turpinās jau kopš 1987.gada, bet līdz neatkarības atjaunošanai to paveikt neizdevās. 1993.gadā jau uzbūvētie pamati un nesošās konstrukcijas tika iekonservētas. Būvdarbi tika atsākti 2008.gadā, bet finansējuma trūkuma dēļ jau drīz pēc tam tika apturēti.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm