VIDEO: uzzini, kādus veiksmes talismanus lieto olimpieši!

Ledusskapja durvju aizvēršana septiņas reizes pēc kārtas, mīkstās mantiņas sporta somā un īpaši veiksmīga T krekla nemazgāšana līdz nākamajam startam – tie ir tikai daži no māņticības rituāliem, kādi ir bijuši mūsu olimpiešiem.

2016. gada 18. jūlijā 12:10

Lai arī daudzi paļaujas tikai uz saviem spēkiem un to, cik smagi strādājuši treniņos, citi – lielākai pārliecībai un fortūnas pievilināšanai tomēr mēdz pieķerties arī pie māņticības salmiņa.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Īpaša kārtība, kādā jau iepriekšējā vakarā tiek saliktas starta drēbes un inventārs, soļotājam Aigaram Fadejevam bija viens no veiksmes rituāliem arī pirms 16 gadiem Sidnejā, kur viņš kļuva par pasaules vicečempionu 50 km soļošanā.

Ideālā variantā, ja mums ir krēsliņš, mēs varam apsēsties un uz visu to cirku paskatīties, bet tas likās ļoti nopietni. Svarīgākais, lai nekļūst par šī ieraduma vergu, jo ir ļoti grūti tikt vaļā. Kļūt par normālu cilvēku ir ļoti sarežģīti. Tad tu septiņas reizes aiztaisi ledusskapi, piecreiz pārliec pudeles, ja sviests ir tajā pusē, tad neskriesies. Ir tik dīvaini gadījumi bijuši manā karjerā un strādājot tagad ar atlētiem kā terapeitam,” stāsta olimpiskais vicečempions soļošanā Aigars Fadejevs.

Video

Latvijas Olimpiskās vienības ilggadējā preses sekretāre Marita Vilciņa līdz šim bijusi līdzās mūsu olimpiešiem sešās spēlēs, un Riodežaneiro būs septītās. Olimpiādes laikā viņai vistiešākajā nozīmē nākas būt sportistu atbalsta plecam gan priekos, gan arī bēdās. Viņa stāsta, ka par talismaniem sportisti gan esot diezgan noslēpumaini, tomēr tādi esot daudziem.

Daudzi veiksmes pievilināšanai startē kreklā, kas bijis mugurā iepriekš uzvarētā čempionātā, citi starta numuru piesprauž tikai paši

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Latvijas Olimpiskās vienības pārstāve Marita Vilciņa atzīst: “Parasti ir starta mazā soma, un tad var novērot, ka daudziem ir mīkstās mantiņas piekarinātas klāt pie rāvējslēdzīša, dažreiz viņas ir iekšā noslēptas. Tad ir atlēti, kas tikai paši sev piestiprina numuru, viņi nelūdz citu palīdzību. Puiši, es esmu dzirdējusi, ka ziemas sporta veidos neskuj bārdu pēc laba starta līdz nākamajiem.”

Viņu papildina Latvijas un Eiropas čempione tāllēkšanā Ineta Radēviča, kura olimpiskajās spēlēs piedalījusies divas reizes. Pēdējās bija Londonā pirms četriem gadiem.

Sportisti uz olimpiskajām spēlēm mēdz ņemt līdzi arī ģimenes fotogrāfijas – tas dodot īpašu mieru, esot tālu prom no mājām

“Cits tur kreklu nemazgā, ja ir bijis veiksmīgs, un ļoti bieži, ja sākumā notiek kvalifikācijas sacensības, pat apakšveļas atstāj tās pašas. Citreiz, ja cilvēks ir uzvarējis, viņš vēl lidmašīnā sēž ar to pašu kreklu ar numuriņu,” teic bijusī sportiste Ineta Radēviča.

Radēviča, kura jau sportistes karjerai pielikusi punktu, gan atzīst, ka nav izmantojusi kādu veiksmes amuletu, un uzskata, ka tas liecinātu par šaubām, vai viņa ir gatava startam.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Kad man jautā, kāda tev māņticība, ko tu liec somā? Es saku – man liekākā atbildība, lai somā ir labā un kreisā naglene pirms starta, jo vienreiz gadījās tā, ka es paņēmu divas labās kājas naglenes,” saka Radēviča.

Daudzi no sportistiem uz olimpiādi un pat startiem ņem līdzi arī savas ģimenes bildes.

“Jā, ģimene bija ar mani līdzi startā un finišā. Tas bija tāds papildu miers, es zināju, ka viņi skatās, lai gan mazais bija tikai nepilnu gadu vecs,” atklāj Fadejevs.

“Vienmēr tik mīļi redzēt, ka cilvēkam stāv atvērts ģimenes portrets tajā tukšajā istabā, tur ir sporta soma un tā bildīte, un tas vienmēr tā mīļi un patīkami. Es nedomāju, ka tā ir māņticība, bet siltuma deva vientuļā vakarā,” pauž Radēviča.

Līdzīgi kā ārpus sporta arēnas neveiksmes tuvošanos mēdz piedēvēt melnajam kaķim, sporta aprindās daudzi piesardzīgi lūkojas uz situāciju, ka, piemēram, aizkavējas lidmašīna.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm