tv3.lv

Muhameda Ali bēres notiks nākamajā piektdienā Luisvilā

Piektdien 74 gadu vecumā mirušā Muhameda Ali bēres notiks tieši pēc nedēļas viņa dzimtajā Luisvilas pilsētā, ASV.

2016. gada 5. jūnijā 9:18

Tur notiks publiska atvadīšanās no boksa leģendas un publiska bēru procesija, taču zemes klēpī Ali tiks guldīts tikai tuvāko cilvēku lokā. Ali ģimenes pārstāvis atklāja, ka bēru ceremonijā ar atvadu runām uzstāsies bijušais ASV prezidents Bils Klintons, komiķis Billijs Kristals un sporta žurnālists Braiens Gumbels.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka ģimenes izplatītajā paziņojumā teikts, ka Ali miris pēc 32 gadus ilgas cīņas ar Pārkinsona slimību. Ali bija slavens ne vien kā bokseris, bet arī kā pilsoņtiesību aktīvists.

Piektdien tika ziņots, ka Ali ir ievietots kādā no Fīniksas reģiona slimnīcām ar elpošanas orgānu sistēmas problēmām, kuras smagākas padara bokserim 80.gados diagnosticētā Pārkinsona slimība. Boksera pārstāvis gan norādīja, ka Ali esot pie labas veselības, taču viņa ģimenei pietuvinātie informācijas avoti apgalvoja, ka šoreiz Ali esot piemeklējušas nopietnas veselības problēmas.

Ali, kurš pēdējo gadu laikā vairākkārt bija nokļuvis ārstu aprūpē, šoreiz cīņā ar slimību zaudēja un izcilā boksera dzīvība izdzisa piektdienas vakarā. Pēdējais nopietnākais veselības saasinājums Ali bija 2014.gada nogalē, kad ārstu rīcībā viņš nokļuva ar pneimoniju.

Lai arī Ali ilgstoši cieta no Pārkinsona slimības, viņš tikai pēdējos gados sāka retāk parādīties sabiedrībā. Aprīlī ikgadējās Celebrity Fight Night vakariņās Fīniksā Ali valkāja saulesbrilles un izskatījās vārgāks nekā parasti. Ārsti skaidroja, ka Pārkinsona slimības cēlonis varētu būt daudzie sitieni, ko viņš saņēmis karjeras laikā.

Muhameds Ali aizvadīja ļoti veiksmīgu boksera karjeru, kuras laikā trīs reizes kļuva par pasaules čempionu smagsvariem, profesionāļa karjerā izcīnot 56 uzvaras 61 cīņā, no tām 37 ar nokautu. Viņš 1974.gadā aizvadīja vienu no leģendārākajām boksa cīņām, kad Zairā pārspēja Džordžu Formenu.

Tāpat viņam bija neaizmirstamas cīņas ar Soniju Listonu un Džo Freizeru, kas arī ir kļuvušas par boksa klasiku.

“Ali, Freizers un Formens, mēs bijām kā viens vesels, tāpēc tagad daļa no manīm ir aizgājusi, lieliskākā daļā,” uzzinot par bijušā kolēģa nāvi savā Twitter kontā ierakstījis Formens.

Ali piedzima kā Kasiuss Klejs juniors, taču 1964.gadā viņš pievērsās islāmam un pieņēma Muhameda Ali vārdu, ar kādu viņu pazina mūsdienu pasaule. Pirmo lielāko panākumu viņš guva 1960.gadā, uzvarot Romas olimpiskajās spēlēs, taču vēlāk zelta medaļu, dusmās par ASV politiķu attieksmi, viņš iemeta upē. Ali atteicās piedalīties Vjetnamas karā, tāpēc vairākus gadus viņam tika aizliegts dzimtenē boksēties. Par vienu no emocionālakajiem brīžiem Ali pēcsporta dzīvē kļuva 1996.gada Atlantas olimpisko sēļu atklāšanas ceremonija, kurā viņš, jau būdams smagi slims, aizdedza olimpisko lāpu. Tāpat Ali bija Apvienoto Nāciju organizācijas (ANO) miera vēstnesis.

Savukārt 2005.gadā Ali saņēma augstāko civilo ASV valdības apbalvojumu – Brīvības medaļu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Video:

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm