Top Latvijas basketbola simtgadei veltīta monēta

13. septembrī 7:02

Šis gads basketbolā iezīmējas ne tikai ar mūsu sportistu panākumiem Pasaules kausā, bet šogad aprit 100 gadu kopš Latvijas Basketbola savienības dibināšanas. Tam par godu radīta īpaša eiro kolekcijas monēta, vēsta “900 sekundes”.

Latvijas basketbola simtgadei veltītās kolekcijas monētas dizaina autors ir mākslinieks Paulis Liepa, kurš ar dizaina palīdzību vēlējies parādīt, ka bez stratēģijas basketbolā nevar uzvarēt.

Paulis Liepa
monētas grafiskā dizaina autors

“Tur bija tā – turpu, šurpu. Bultiņas, rimbulīši un krustiņi. Un tad mēs sapratām, ka tur ir vajadzīgs kaut kas, lai kāds no basketbola ļaudīm uzzīmē kaut ko, kas pa īstam arī. Tad tā arī bija, ka no Basketbola savienības mums atnesa tādu uz lapiņas uzzīmētu shēmu un teica, ka tā esot Armanda Krauliņa no viņa laikiem kaut kāda leģendārā kombinācija, kas beidzās ar trīspunktnieku.”

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Strādājot pie monētas dizaina izstrādes, mākslinieks centās saglabāt autentisko zīmējumu, pielāgojot to monētas formai. Monētas otrā pusē redzama bumba, kas balansē uz groza stīpas malas.

“Te ir tas nezināmais un tā spriedze,” stāsta monētas grafiskā dizaina autors.

Gadskaitlis uz monētas attēlots kā rezultāts uz tablo.

“Mums šķita, ka tas var būt, ka pēc idejas ir, ka mājinieki zaudē pagaidām, kā raksta rezultātu. Un tas ir tas trīspunktnieks, kurš varbūt iekritīs beigās vai neiekritīs. Bet tas var būt arī laiks,” par monētas dizaina ieceri stāsta Liepa.

Mākslinieka dizaina ideja izcēlās starp pārējiem 49 konkursā iesniegtajiem darbiem.

“Viņš spēja ietvert šajā monētā ideju, ka basketbols nav tikai bumbas dzenāšana, tā nav tikai viena basketbola bumba no abām pusēm, bet tas ir arī domājošs un stratēģisks sports, kur arī svarīgi ir, kā mēs redzam, trenera labs veikums. Tādā ziņā šo daudzpusīgumu svinēsim ar šo monētu,” stāsta Latvijas Bankas monētu dizaina un mākslas galvenais eksperts Edgars Zvirgzdiņš.

Monētas dizainu “900 sekundēm” lūdzām komentēt Latvijas izlases uzbrucējam Andrejam Gražulim, kurš tikko kopā ar citiem mūsu basketbolistiem atgriezies no Pasaules kausa.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Andrejs Gražulis
Latvijas izlases basketbolists

“Basketbolā šajā momentā, visticamāk, kāds spēlētājs nosistu bumbu no groza un divi punkti netiktu gūti, bet dažreiz jau paveicas. Šinī čempionātā mums arī paveicās un daudz iekrita, kas pa stīpu lēkāja. Tā kā savs veiksmes faktors arī vajadzīgs.”

Šis ir varens gads Latvijas basketbolā, un šim sporta veidam veltītā monēta 3000 eksemplāru, visticamāk, iznāks novembrī.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm