tv3.lv

Šneps: Latvija bija pirmā pretendente uz brīvo vietu FIBA Čempionu līgas pamatturnīrā

Starptautiskā Basketbola federācija (FIBA) jau iepriekš solījusi, ka, ņemot vērā klubu turnīros sasniegtos rezultātus, Latvija ir pirmā pretendente uz brīvo vietu jaundibinātās Čempionu līgas pamatturnīrā, atklājis Latvijas Basketbola savienības ģenerālsekretārs Edgars Šneps.

2016. gada 23. martā 10:08

Pēc FIBA pirmdienas Čempionu līgas prezentācijas arvien skaļāks atkal kļūst tās konflikts ar Eiropas Basketbola līgu savienību (ULEB). Vispirms FIBA paziņojumā brīdināja, ka klubu sadarbība ar ULEB var pat novest pie nacionālo izlašu diskvalifikācijas, bet vēlāk ULEB Eirolīga atklātā vēstulē žēlojās par FIBA necieņu pret klubiem. Kā zināms, FIBA Čempionu līgas organizatori sākotnēji ziņoja, ka Latvija piedalīsies kvalifikācijas turnīrā, kur notiks cīņa par astoņām ceļazīmēm uz pamatturnīru, taču tagad Latvija ir iekļauta starp 12 valstīm, kurām garantēta vieta pamatsacensībās, kurās piedalīsies 32 komandas.

“Pirms gadiem 15-20 FIBA struktūru vājums un iekšējie ķīviņi sekmēja decentralizācijas tendences. Vienlaikus attīstījās privātā iniciatīva – nostiprinājās ULEB un jo īpaši Eirolīga kā lielā mērā slēgts elites klubu interešu pārstāvis. Taču Eiropas basketbols neaprobežojas tikai ar bagāto klubu interesēm vien,” Latvijas Basketbola savienība citē organizācijas ģenerālsekretāru Edgaru Šnepu, kurš klātienē Parīzē vēroja Čempionu līgas prezentāciju. “Pēdējos gados FIBA ar nacionālo federāciju atbalstu atgūt sākusi nostiprināt pozīcijas. Arī LBS atbalstīja šīs izmaiņas, un viens no galvenajiem iemesliem tādai pozīcijai bija haoss Eiropas klubu sacensību sistēmā, ignorējot sportiskos principus. Piemēram, futbolā Latvijas čempioni ir spēlējuši ar “Barcelona” un principā var spēlēt vēl. Basketbolā, pastāvot līdzšinējai sistēmai, tādas iespējas nav pat teorētiski.”

Tāpat Šneps atgādināja, ka ULEB ignorējuši FIBA centienus mainīt starptautisko sacensību kalendāru, atvēlot “logus” nacionālo izlašu spēlē visā sezonas garumā. “ULEB nevēlēšanās ņemt vērā partneru un visa basketbola kopīgās intereses bija viens no argumentiem, kas piespieda FIBA ķerties pie sava elites turnīra veidošanas. Čempionu līgas modeļa izstrādē tika iesaistīti arī līgas un klubi, izdevies atrast atbalstītājus, nodrošinot klubiem pievilcīgus noteikumus. Līgas vadībā ir paritāte starp FIBA un klubu pārstāvjiem.”

Šneps stāsta, ka Latvijas klubi bijuši pārsteigti pēc projekta publicēšanas, tomēr FIBA vadība jau iepriekš solījusi, ka Latvija tomēr varētu tikt pie vietas pamatturnīrā. “Par procesa organizāciju bija jautājumi. Tos uzdeva gan VEF Rīga un Ventspils pārstāvji kādā no darba sanāksmēm, gan LBS delegācija un prezidents Valdis Voins pirms vairākām nedēļām īpašā vizītē pie FIBA ģenerālsekretāra Patrika Baumana. Jau toreiz saņēmām atbildi, ka, visticamāk, Latvijai būs vieta pamatturnīrā, jo atbilstoši mūsu pozīcijām Eiropas klubu hierarhijā esam pirmie pretendenti uz brīvo vietu pamatturnīrā jebkādu izmaiņu gadījumā.”

Bez Latvijas vieta pamatturnīrā būs garantēta arī Beļģijas, Čehijas, Francijas, Vācijas, Grieķijas, Izraēlas, Itālijas, Lietuvas, Polijas, Spānijas un Turcijas klubiem. Konkrētu komandu skaitu no katras valsts paziņos FIBA Čempionu līgas padome.

Čempionu līgas pirmajā sezonā piedalīsies 56 komandas no 30 valstīm, bet pamatturnīrā startēs 32 vienības, no tām 24 komandām, arī vienai no Latvijas, vieta pamatsacensībās būs garantēta, bet vēl astoņas dalībnieces tiks noteiktas kvalifikācijā. Komandas, kuras saņems uzaicinājumus startēt Čempionu līgā, tiks noteiktas vadoties pēc nacionālo čempionātu rezultātiem.

“Kopumā 24 vietu sadalījums starp valstīm vēl nav akmenī iecirsts, un nav teikts, ka pamatturnīram pielaisto valstu skaits nevar palielināties. Sarunas vēl turpināsies. No Latvijas viedokļa svarīgi ir tas, ka mūsu vieta netiks apšaubīta,” uzsver Šneps, paužot, ka klubiem, kas piedalīsies ULEB sacensībās, varētu nebūtu tiesību piedalīties nacionālajos čempionātos. “FIBA Eiropas nodaļas (FIBA Europe) valdes lēmums paredz, ka ikviena nacionālā federācija, kuras jurisdikcijā esošie klubi iesaistīsies kādās attiecībās ar ULEB turnīrus rīkojošo organizāciju Euroleague Commercial Assets (ECA) vai citām ar to tieši vai netieši saistītām organizācijām, tiks aicināta izslēgt šos klubus no nacionālā čempionāta. Nespēja nodrošināt kārtību draud ar diskvalifikāciju no nacionālo vīriešu izlašu sacensībām, kas var tikt attiecināta arī uz cita līmeņa turnīriem.”

“Šī prasība neattiecas uz 16 klubiem, kas ir Eirolīgas dalībnieki, taču, iespējams, tas ir tikai pagaidu miers. Joprojām nav atrisināts jautājums par “logiem” nacionālo izlašu spēlēm Eirolīgas kalendārā, kas būs aktuāli, sākot ar 2017.gada rudeni,” secina Šneps, kurš uzskata, ka FIBA darbības ir nevis šantāža, bet “kārtības iedibināšana vai atjaunošana”. “FIBA radikālā pozīcija zināmā mērā saistīta ar savulaik pašu nepadarīto. Tagad ir svarīgi panākt, lai nacionālās federācijas pilnībā kontrolē situāciju savās valstīs. Arī lai būtu skaidra sacensību hierarhija un ikvienam klubam būtu skaidrs orientieris – veiksmīgi startējot savā valstī, būs iespēja spēlēt visaugstākajā starptautiskajā līmenī.”

Līdzīgi paziņojumā izteikusies arī FIBA. “Atbildot uz ECA uz agresīvo un pretlikumīgo uzvedību, izlemts, ka, izņemot 16 Eirolīgas komandas, jebkura nacionālā federācija, kas atbalstīs ECA pretlikumīgās darbības, atļaujot līgām vai klubiem noslēgt un/vai īstenot vienošanās ar ECA, automātiski zaudēs tiesības piedalīties FIBA rīkotajos vīriešu valstsvienību turnīros.”

Tiesa, Latvijai šādas sekas nedraud, jo šosezon pirmoreiz kopš 2002./2003.gada sezonas Latvija nav pārstāvēta Eiropas otrajā spēcīgākajā basketbola turnīrā ULEB Eiropas kausā, kura nākotne līdz ar to pašlaik ir neskaidra.

Sākot zaudēt savas pozīcijas, pirmdienas vakarā atklāto vēstuli izplatīja ULEB Eirolīga, atgādinot, ka abas puses vienošanos parakstījušas vēl 2004.gadā. Tomēr kopš 2012.gada beigām esot novērojama FIBA agresīva rīcība pret organizāciju, ko radījuši Eiropas basketbola klubi, kas piedzīvojuši “neredzētu izaugsmi un progresu”.

“FIBA apgalvo, ka tās prioritāte ir aizsargāt sportiskās vērtības, tomēr tajā pašā laikā ignorē, ka sports ir fundamentāla un brīvprātīga aizraušanās un tiesības, nevis nevis pienākums. Tā vietā FIBA brīvības izmantotājiem draud ar sankcijām,” žēlojas ULEB, uzskatot, ka FIBA pret klubiem parādījusi cieņas trūkumu. “Eirolīgas klubi koncentrējas miermīlīgai darba turpināšanai, esot pārliecināti, ka pašu izdarītās izmaiņas vienmēr atbilst klubu sportiskajām interesēm un saistībām, kuras paredz faniem piedāvāt labākās iespējamās basketbola sacensības.”

Kā ziņots, FIBA Čempionu līgas minimālais garantētais naudas balvu fonds būs 4,5 miljonus eiro liels. Katrai komandai būs garantēts vismaz 100 000 eiro liels finansiāls atbalsts, kā arī līga palīdzēs segt mājas spēļu TV pārraižu izmaksas. Savukārt turnīra veiksmīgākās dalībnieces tiks pie papildu atalgojuma, bet Čempionu līgas uzvarētāja saņems pusmiljonu eiro.

Salīdzinājumam, ar FIBA Čempionu līgu konkurējošā ULEB Eirolīgā šosezon katra no 24 komandām saņēma 15 000 eiro par spēli neatkarīgi no tā, vai tika izcīnīta uzvara vai zaudējums, garantējot vismaz 150 000 eiro klubam. Savukārt 16 labākās vienības, kuras iekļuva otrajā posmā, par katru uzvaru saņem jau 35 000 eiro, tikmēr Eirolīgas čempione nopelnīs naudas čeku viena miljona eiro vērtībā.

 

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm