tv3.lv

Šneps par prēmijas izspiešanu, Jučmani un savu darbu LBS

Latvijas Basketbola savienības (LBS) ģenerālsekretāram Edgaram Šnepam nav kauns par savu darbu līdzšinējā amatā un žurnālistiem pēc šodien notikušās LBS valdes sēdes atkārtoti uzsvēra, ka nav šantažējis bijušo Latvijas basketbola izlašu direktoru Māri Jučmani.

2018. gada 14. martā 15:42

Jau ziņots, ka šodien notika LBS valdes ārkārtas sēde, tomēr jautājums, ka organizācijas ģenerālsekretārs Šneps, iespējams, mēģinājis no Jučmaņa izspiest Ministru kabineta piešķirto prēmiju par izciliem sasniegumiem sportā, pēc būtības netika skatīts. LBS valde šo jautājumu atlikusi līdz pirmdienai, 19.martam, kad atkal sasaukta LBS valdes ārkārtas sēde. Tiesa, trešdien no amata tika atlaists LBS finanšu direktors Arvīds Grigaļāvičs.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tomēr Jučmanis ir vērsies Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB), vainojot LBS un Šnepu par mēģinājumu izspiest valsts piešķirto prēmiju. Jučmanis arī publiskoja saraksti ar Šnepu, kurā ģenerālsekretārs īsziņās prasīja prēmiju ziedot LBS.

“Esmu vairākas reizes runājis un sarakstījies ar Jučmani. Tās īsziņas, kas ir pieejamas sociālajos tīklos, protams, ir manis rakstītas, bet tām nav nekāda sakara ar šantāžu vai draudiem. Šobrīd par šo jautājumu ir iesniegums, lai cilvēki strādā, izmeklē šo lietu, bet es līdz tam vairs neko nekomentēšu. Man šobrīd ir piekārta smaga birka, tāpēc katrs vārds var tikt izmantots pret mani. Izlašu direktors ir atbildīgs par vairākiem pasākumiem, un viņš vairākos veidos var mēģināt to kompensēt. Vairāk neko neteikšu,” skops komentāros bija Šneps.

Viņš pagājušajā nedēļā Jučmaņa apgalvojumus par prēmijas izspiešanu nodēvēja par meliem. Šneps skaidroja, ka Jučmanis, beidzot darbu, ir atstājis finansiālas saistības, kuras negrib nokārtot. Bijušajam izlašu direktoram esot jāpaskaidro LBS finanšu līdzekļu pārtēriņš 53 471,78 eiro apmērā, pretējā gadījumā LBS šo naudu piedzīšot tiesas ceļā. Savukārt Jučmanis iepriekš pauda, ka nav saņēmis arī pēdējo atalgojumu no LBS.

“Jučmanis pēdējo algu saņēma janvārī, jo tie bija daži simti eiro. Viņš nebija nokārtojis visus dokumentus grāmatvedībā. Kad jutām, ka tas viss var pavērsties savādāk, mēs viņam to naudu pārskaitījām, bet dokumentus un atskaiti neesam saņēmuši līdz šim brīdim. Lietas LBS daru pēc labākās sirdsapziņas, ar visām savām zināšanām un enerģiju. Ja basketbola sabiedrībai neesmu vajadzīgs, ir kāds labāks, skaistāks, gudrāks, zinošāks – uz priekšu! Man nav kauns ne par vienu savu lēmumu. Visu darīšu basketbola interesēs,” teica Šneps.

LBS ģenerālsekretārs nevarēja pateikt, vai viņš varētu vērsties arī pret Jučmani par goda un cieņas aizskaršanu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

“Vai būs iesniegums pret Jučmani par cieņas aizskaršanu, ja šantāža netiks apstiprināta? Tā noteikti netiks apstiprināta. Par to, ko es darīšu, nezinu. Šobrīd ir iesniegums tiesībsargājošās iestādēs, tāpēc neko vairāk nevaru komentēt. Katrs vārds var tikt pavērsts pret mani. Varbūt nonāksim līdz plašākiem komentāriem. Darīju savu darbu ar prieku un Latvijas basketbola interesēs,” piebilda Šneps.

Pagājušā gada izskaņā Jučmanis saņēma Ministru kabineta piešķirto prēmiju 5524,79 eiro apmērā par izciliem sasniegumiem sportā. Prēmija viņam kā Latvijas izlases direktoram pienācās par valstsvienības izcīnīto 2017.gada Eiropas čempionu titulu 3×3 basketbolā. Latvijas komanda ar Kārli Paulu Lasmani, Nauri Miezi, Edgaru Krūmiņu un Agni Čavaru sastāvā šajā sporta veidā, kas iekļauts arī 2020.gada Tokijas olimpisko spēļu programmā, negaidīti par kontinenta čempioniem kļuva pagājušā gada jūlijā.

Tiesa, jau pirms prēmijas saņemšanas Šneps decembrī Jučmani esot informējis, ka naudas summa būs jāziedo LBS, bet pats no tās drīkstot paturēt vien 3%, jo tāda esot ierastā kārtība, iesniegumā KNAB raksta bijušais izlašu direktors.

Šā gada 9. janvārī Jučmanis no Šnepa esot saņēmis “WhatsApp” ziņu: “Sveiks! Lūdzu ieskaiti ziedojumu”, kam bijis pievienots attēls ar LBS rekvizītiem. Uz šo ziņu neko neesot atbildējis.

Pēc desmit dienām – 19. janvārī – Šneps sūtījis jaunu “WhatsApp” ziņu: “Sveiks! Kas ar ziedojumu?”. Jučmanis esot atbildējis, ka nevēlas to darīt, vienlaikus atgādinot, ka joprojām nav saņēmis atalgojumu par oktobri. Bijušais izlašu direktors uzskata, ka par oktobri viņam nav samaksāts, lai piespiestu veikt ziedojumu.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Savukārt 2. martā Jučmanis no LBS finanšu direktora Grigaļāviča saņēmis organizācijas prezidenta Voina parakstītu darba devēja rīkojumu par paskaidrojumu pieprasīšanu. Viņam esot jāpaskaidro LBS finanšu līdzekļu pārtēriņš 53 471,78 eiro apmērā, pretējā gadījumā LBS šo naudu piedzīšot tiesas ceļā.

“No Grigaļāviča teiktā sapratu, ka LBS ģenerālsekretārs Šneps ir gatavs atstāt minēto pieprasījumu bez virzības, ja es nekavējoties noziedošu iepriekš minēto prēmiju,” iesniegumā likumsargiem raksta Jučmanis.

Jučmanis LBS rīcību saistībā ar vairāk nekā 53 000 eiro piedzīšanu raksturoja kā šantāžu.

Jučmanis lūdzis KNAB veikt visas procesuālās darbības viņa tiesību aizstāvībai un vainīgos saukt pie atbildības.

Šneps Jučmaņa teikto par prēmijas izspiešanu nodēvēja par nepatiesību: “Tās ir muļķības,” viņš teica.

Ģenerālsekretārs skaidro, ka Jučmanis, beidzot savu darbu, ir atstājis finansiālas saistības. “Savu darbu viņš ir beidzis, bet rēķini turpina nākt,” norādīja Šneps, kurš apstiprināja, ka bijušajam izlašu direktoram ir izsūtīts dokuments par pārtēriņiem. Uz šo ziņojumu viņam it kā esot jāatbild 14 dienu laikā.

“Māris [Jučmanis] atbildēja par izlašu budžetu. Neviens cits tos tēriņus nekontrolē, vai arī dara to periodiski. Vadība paraksta tikai rēķinus. Par to, vai varam [konkrētus tēriņus] atļauties, atbild katras struktūrvienības vadītājs, šajā gadījumā Jučmanis,” skaidroja Šneps.

Viņš teica, ka LBS konstatējusi pārtēriņus un tagad par to nosūtījusi Jučmanim “juridiski korekti sakārtotu dokumentu”.

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Tikmēr LBS valdes loceklis Edgars Jaunups sākotnēji bija pārsteigts, izdzirdot par LBS finanšu līdzekļu pārtēriņu.

“Esam noslēguši pagājušo finansiālo gadu. No ģenerālsekretāra nekādas šādas informācijas nebija, tieši pretēji – bija ziņojums, ka viss ir kārtībā,” sacīja Jaunups.

Tiesa,  Jaunups no Šnepa esot saņēmis īsziņu, ka pārtēriņš tomēr bijis.

LBS budžeta izpilde tiek vērtēta vairākas reizes gadā, kā arī noslēdzot finansiālo gadu.

KNAB Jučmaņa sūdzību par iespējamu prēmijas izspiešanu pārsūtījis Valsts policijai.

Ziņo par kļūdu rakstā

Iezīmē kļūdaino tekstu un spied Ctrl+Enter.

Iezīmē kļūdaino tekstu un ziņo par to!

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Saturs turpinās pēc reklāmas

Reklāma

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm

Reklāma aizvērsies pēc 0 sekundēm